تازه ترین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین
نگرانی از نحوه بهره برداری دومین غار آبی ایران/ سهولان تاریخی است
بهره برداری غیراصولی از «سهولان» دومین غار آبی ایران که ضمن جاذبه طبیعی ارزش تاریخی بالایی نیز دارد موجی از نگرانی را سبب شده است.
نقش باغ صاحبقرانیه در شکل‌گیری کالبد کنونی تهران بزرگ
باغ صاحبقرانیه از اواسط دوره قاجار آغازگر آبادانی صفحات شمالی تهران قدیم و احیا و احداث باغ‌های بزرگ در فاصله‌ای بسیار دور از دارالخلافه و هسته مرکزی تهران شد.
ضرورت استفاده از نمادهای معماری ایرانی در هتل‌سازی
درون‌گرایی و گرایش معماران ایرانی به‌سوی حیاط‌ها، پادیاوها، گودال‌باغچه‌ها، هشتی‌ها و کلاه‌فرنگی‌ها که شبستان‌ها را گرداگرد خود گرفته است، از دیرباز جزء منطق ایرانی بوده است، با وجود این مدت‌هاست که معماری ایرانی از شهرهای ایران رخت بربسته و جای خود را به معماری‌های وارداتی و البته نامتناسب غربی داده است.
گردشگرانِ کدام کشورها بیشتر به ایران سفر می‌کنند؟
مردم عراق، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ترکیه و پاکستان در پنج ماه نخست امسال بیشترین سفرها را به ایران داشته‌اند.
گرجستان مقصد تازه مسافران ایرانی ترکیه !/ دوبی بدنبال گردشگران لوکس
ایرانی ها ظاهرا ید طولانی در آباد کردن کشورهای همسایه دارند بعد از ترکیه و دوبی اکنون نوبت به گرجستان رسیده است.
"شهر سوخته" مهد تمدن کهن با شگفتی‌هایی ناشناخته
شهر سوخته یکی از مراکز تمدنی در محدوده جغرافیایی شرق فلات ایران واقع در منطقه سیستان است که در حقیقت بدون پی بردن به وضعیت تمدنی این بخش از ایران، شناسایی روابط اجتماعی و اقتصادی دنیای باستان ناقص می‌ماند.
فقط ردپایتان را به جای بگذارید ...
طبیعت‌گردی از عادات دیرینه ما ایرانیان محسوب می‌شود و امروزه با وجود گسترش تفریحات دیگر هنوز محبوبیت خود را بین خانواده‌های ایرانی حفظ کرده است. روزهای آفتابی و طولانی تابستان هم بهانه‌ای بیشتر برای گردش در طبیعت و گرم کردن بازار تورهای گردشگری است. در این میان دغدغه‌ بسیاری از دوستداران طبیعت نحوه رفتار گردشگران با طبیعت است بگونه‌ای که پس از ترک محل تنها ردپای آنان باقیمانده باشد و نه انبوهی از تخریب‌های زیست محیطی.
خسرویه فاروج تلفیقی از شکوه سبزه و باران
روستای زیبا و دیدنی خسرویه٬ به‌ عنوان زادگاه علامه آقا نجفی قوچانی٬ در ۲۶ کیلومتری فاروج٬ با باغ‌های زیبا و درختانی همیشه سبز و مراتعی که نشان از آبادانی همیشگی این دیار دارند٬ هرساله میزبان خیل عظیمی از دوست‌داران طبیعت و عاشقان علم و فقاهت است.
برهوت اعتبار در لوت/ سرابی در مقابل اثر ثبت جهانی کویر
بیش از یک سال از ثبت جهانی کویر لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران می‌گذرد اما در این مدت اقدام محسوسی برای توسعه گردشگری و یا از این محوطه وسیع انجام نشده است.
کلیسای تاریخی مارسرگیز ارومیه شوق گردشگران داخلی و خارجی را بر می‌انگیزاند
بنای تاریخی کلیسای مارسرگیز در کوه سیر داغی ارومیه که متشکل از نقوش دلفریب و روح نواز معنویت شرقی و بر جای مانده از دوره‌های متعدد تاریخی است همه روز شوق گردشگران زیادی را به خود بر می‌انگیزاند.
پیشنهادی برای خواهرخواندگی شیراز با شهری از شیلی
مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس پیشنهاد کرد که امضای پیمان خواهرخواندگی بین شیراز و یکی از شهرهای کشور شیلی بررسی شود.
لردگان،بهشت پنهان چهار محال وبختیاری
لُردِگان یکی از شهرهای استان چهارمحال بختیاری ایران است. این شهر مرکز شهرستان لردگان بوده و در بخش مرکزی این شهرستان واقع شده‌است. اقلیم لردگان نیمه مرطوب گرم با زمستانهای نیمه سرد است.
آبادان و خرمشهر ایران کوچک گردشگری
مسول امور پژوهشی ادارات میراث فرهنگی خرمشهر و آبادان می گوید : این دو شهر به لحاظ تنوع محورهای گردشگری موجود در آنها به مثابه یک ایران کوچک هستند.
باغ پرندگان تهران؛ تلفیق زیبای گردشگری طبیعی، آموزشی و فرهنگی
باغ پرندگان تهران در نیمه شرقی پارک جنگلی لویزان تلفیق از گردشگری طبیعی، آموزشی و فرهنگی محسوب می‌شود که گردشگران زیادی را فارغ از هیاهوی تهران به خود جذب می‌کند.