کد خبر: ۴۱۵۸۰
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۰ - ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ 23 May 2018
معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی دارای ۵ اداره کل است که همه مدیرانش بعد از ۹ ماه از ورود معاون گردشگری به سازمان و بعد از انجام تغییرات و جابه‌جایی‌های متعدد، هنوز حکم سرپرستی دارند.


محمد محب خدایی شهریورماه سال ۹۶ به‌عنوان معاون جدید گردشگری معارفه شد او به همراه علی‌اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی از سازمان منطقه آزاد کیش به سازمان مرکزی میراث فرهنگی آمد. اما از آن زمان تاکنون و در دوره جدید فعالیت‌های خود جابه‌جایی‌های متعددی انجام داده که همه آن‌ها ختم به انتصاب سرپرست در ۵ اداره کل زیرمجموعه خود منجر شده است.

یکی از این اداره‌ها، دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری است که زمانی مسئولیت آن را محمدعلی فیاضی، رمضانی، محمدرضا پوینده و هم‌اکنون حسین اله بداشتی به عهده گرفتند. این افراد نیز پس از فیاضی سرپرست این اداره کل بودند.

مسئولیت اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری را نیز ولی تیموری بر عهده داشت اما اکنون سرپرستی این حوزه در اختیار محمد ثابت اقلیدی است. ثابت ، هم این مسئولیت و هم اداره کل برنامه‌ریزی و حمایت از توسعه گردشگری را در اختیار دارد.

پس از رفتن محسن رنجبر از اداره کل مطالعات و آموزش گردشگری، سرپرستی این واحد را محمدرضا اکبری به عهده گرفته است.

دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری که تا قبل از آمدن محب خدایی به معاونت گردشگری این مسئولیت بر عهده علی باقر نعمتی زرگران بود، به لیلا اژدری به‌عنوان سرپرست سپرده شد و پس از اژدری این مسئولیت را بازهم با حکم سرپرستی به محمدابراهیم لاریجانی سپردند. لاریجانی مدت‌ها پیش مسئولیت ستاد تسهیلات سفرهای کشور را بر عهده داشت.

سرپرستی افراد در مسئولیت‌های مختلف در حالی انجام می‌گیرد که یک سرپرست و یا مدیری که از جایگاه خود مطمئن نیست هیچ‌گاه نمی‌تواند در حوزه مسئولیتی که تنها چند ماه آن را بر عهده دارد، برنامه‌ریزی کند و خروجی مناسبی از مدیریتش داشته باشد. جدا از این، معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی دارای کمیته‌های مختلفی بود که هر یک از بخش‌های گردشگری به این کمیته‌ها سپرده می‌شد مانند کمیته گردشگری سلامت و یا کمیته گردشگری ورزشی و ... اما اکنون معاونت گردشگری در این بخش نیز فعال نیست به‌نحوی‌که کمیته گردشگری سلامت مدت‌هاست تشکیل جلسه نداده است.

در دوران تغییر مدیریت‌های معاونت گردشگری، معاونت سرمایه‌گذاری و طرح‌های سازمان میراث فرهنگی نیز با حکم سرپرستی به معاون گردشگری سازمان سپرده‌شده است. درواقع اکنون معاونت سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی با رفتن سعید اوحدی که زمان زیادی از حضورش در این سازمان نگذشته بود، با معاونت گردشگری تلفیق‌ شده است و محمد محب خدایی هر دو معاونت را در اختیار دارد.

در بخش سرمایه‌گذاری و طرح‌ها نیز سه اداره کل فعال هستند. دفتر تسهیلات و تأمین منابع که بر عهده دادخواه بود اکنون به رازقی سپرده‌شده است.

اداره کل مناطق نمونه و زیرساخت‌های گردشگری هم که بر عهده تاجیک بود به ولی تیموری سپرده شد و تاجیک مسئولیت دفتر امور مجامع و تشکل‌های مردم‌نهاد را بر عهده گرفت. همه این افراد هم در بخش سرمایه‌گذاری سازمان حکم سرپرست رادارند.

بی‌ثباتی در مدیریت بخش‌های مختلف گردشگری و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی در حالی از سوی مدیران دولت یازدهم به وجود آمده که این مدیران شعار خود را حمایت از توسعه گردشگری و برنامه‌ریزی برای جذب گردشگران و سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها می‌دانند.

منبع: مهر
نام:
ایمیل:
* نظر: