رئیس کمیسیون انرژی:
رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نخستین جایی که از سوی دشمن در تحریم هدف قرار می گیرد حوزه انرژی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی است گفت: دشمن در این تحریم موفق نخواهد شد.
یک زلزله پژوه مطرح کرد؛
استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی، با انتقاد نسبت به احداث ساختمان و افزایش جمعیت در کنار گسل‌های بزرگ تهران و پردیس گفت: مسأله اصلی، نبود پژوهش درباره زلزله نیست؛ بلکه عملیاتی نشدن پژوهش ها است.
امروزه در اكثر نقاط دنيا تحول عظيمي در تكنولوژي بتن براي دستيابي به بتنهای با مقاومت بالا پديد آمدهاست. كاربرد پوزولانها و افزودنیها در بتن براي دستيابي به بتنهای با مقاومت بالا و با دوام، چند سال است كه در صنعت بتن جا باز نموده است. ريزي نسبي بسيار زياد پوزولان ها و ايجاد واكنش با هيدروكسيد كلسيم موجود در سيمان، اين ماده سبب كاهش تخلخل و نفوذپذيري و افزايش دوام و مقاومت در بتنها شده است. در اين تحقيق نقش پودر پوسته تخم مرغ و تأثير آن بر خواص مكانيكي و پايايي بتن و رسيدن به درصد بهينه استفاده ازپوسته تخم مرغ جهت كسب مقاومت بالا و دوام مناسب مورد بررسي قرار گرفته است
محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید مواد رنگی و ضد آب برای پوشش دادن سطوح و مصنوعات پارچه ای شدن که از تخریب و خورندگی های محیطی و رطوبتی حرارتی جلوگیری می کند.
از سوی محققان دانشگاهی ارائه شد
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با مطالعه بر روی پارامترهای مؤثر در ایجاد ترک‌های خستگی در مخلوط آسفالتی موفق به ارائه مدلی برای پیش‌بینی زمان وقوع آن در روسازی‌های انعطاف‌پذیر شدند.
پژوهشگران دانشگاه شریف موفق به تولید کیسه هایی شدند که علاوه بر ماندگاری کمتری در طبیعت، منجر به کاهش وابستگی به نفت، کمرنگ کردن رد پای کربن در جوامع و جلوگیری از صدمات زیست محیطی شده اند.
محققان ایرانی موفق به تولید مواد پوششی حفاظتی و رنگی شدند که مورد استفاده صنایع برای ضد آب کردن انها به کار می رود.
پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با امضای قراردادی با سازمان نوسازی مدارس اقدام به مقاوم‌سازی یک مدرسه فرسوده کرده‌اند که برای این منظور با استفاده از ۲۵ سنسور نصب شده در دیوار سازه اقدام به شناسایی ضعف‌های این سازه و راهکارهای بهینه برای مقاوم‌سازی آن خواهند کرد.
تیمی از محققان در بریتانیا موفق به ساختن یک فیلتر گرافینی شده اند که می‌تواند نمک را از آب دریا بزداید و آن را به آب آشامیدنی تبدیل کند.
فضاهای باز وسیعی که دارای محدوده ای محصور یا کمابیش معین هستند و در کنار راهی یا در محل تقاطع آن ها قرار دارند و دارای کارکردهای ارتباطی, اجتماعی و ... یا ترکیبی از دو یا چند کاربرد مزبور هستند را میدان گویند.