چهار سال از روز تلخ ریزش ساختمان پلاسکو و شهادت 16 آتش نشان و پنج شهروند می گذرد، چهار سالی که با وجود تجربه آن غم جبران ناپذیر و سنگین، باید درس های بسیاری از تبعات رسیدگی نکردن به نا ایمنی ها می گرفتیم، این در حالی است که طی روز های گذشته هشدار داده شده که بیش از ۱۰۰۰ ساختمان با خطر جدی مشابه پلاسکوی سابق رو به رو هستند.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری استان مرکزی می‌گوید: حداقل در ماه دو الی سه مورد در خصوص ریزش نمای رومی در شهرستان اراک به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم اداره کل دادگستری استان گزارش می‌شود.
نمایندگان پنج تشکل صنعت ساخت و ساز با اشاره به عدم حمایت دولت از صادرات خدمات فنی و مهندسی، از این مساله گلایه کردند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان زنجان گفت: کارگر ماهر یک راس هرم ساختمان با کیفیت است.
تیم تحقیقاتی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله اخیرا در مطالعات و مدل سازی‌هایی که از سازه‌های تخریب شده به ویژه در زلزله ازگله استان کرمانشاه در سال ۱۳۹۶ به دست آمده است، دریافتند که بر خلاف گفته برخی از فعالان صنعت ساختمان، با استفاده از وال پست‌ها و میلگردهای بستر با جزئیات اجرایی مناسب می‌توان مقاومت دیوارها را در برابر زلزله بهبود بخشید.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد گفت: تعرفه های خدمات نظام مهندسی دقیقا منطبق بر جدول هزینه های ساخت وزارت راه و شهرسازی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه سند جامع مهندسی کشور تدوین می شود از تصویب اصلاحات قانون نظام مهندسی ساختمان با همراهی مجلس خبر داد.
ساخت و ساز واحدهای مسکونی و اتفاقا ساختمان های بلند مرتبه بر روی گسل های خطرناک، مدتهاست که در تهران و اکثر شهرهای کشور رواج دارد و تنها چند سالی است که ممنوعیت ساخت بر روی گسل ها جدی گرفته می شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این‌که ترکیه بخشی از بازار خدمات فنی مهندسی منطقه را تصاحب کرده است، گفت: این در حالی است که دولت توانسته از ظرفیت این کشورها با جمعیتی حدود ۷۰۰ میلیون نفر استفاده کند.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: بیش از ۲۵ سال از عمر قانون نظام مهندسی ساختمان کشور می‌گذرد و در حال حاضر این قانون نیاز به بازنگری و اصلاح دارد.
صفحه  از ۱۰