تازه ترین اخبار
پربازدید ها
مدلی برای پیش‌بینی زمان وقوع ترک‌های روسازی آسفالتی
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با مطالعه بر روی پارامترهای مؤثر در ایجاد ترک‌های خستگی در مخلوط آسفالتی موفق به ارائه مدلی برای پیش‌بینی زمان وقوع آن در روسازی‌های انعطاف‌پذیر شدند.
تولید نانوحسگر برای شناسایی فشارهای روی بدنه هواپیما
یک شرکت با استفاده از روش پتنت شده انحصاری خود، موفق به تولید ارزان‌قیمت و انبوه گرافن با روش CVD شد که قرار است از این گرافنها برای بخش دفاعی امریکا، حسگر تولید شود.
استفاده از ته سیگار برای تولید آسفالت
تیم علمی دانشگاه آر.ام.‌آی.‌تی استرالیا به رهبری دانشمند ایرانی، شیوه‌ای را برای خلاص‌شدن ایمن از دست ته‌سیگارها و استفاده از آن‌ها در تولید آسفالت ارائه داده است.
تولید آسفالتی که شکاف‌های خودش را بازسازی می‌کند
محققان روسی موفق شدند آسفالتی با قابلیت خودترمیم شوندگی بسازند.
کیسه دوست دار محیط زیست در دانشگاه شریف تولید شد
پژوهشگران دانشگاه شریف موفق به تولید کیسه هایی شدند که علاوه بر ماندگاری کمتری در طبیعت، منجر به کاهش وابستگی به نفت، کمرنگ کردن رد پای کربن در جوامع و جلوگیری از صدمات زیست محیطی شده اند.
تولید بتن ضد ترک از تایرهای فرسوده
محققان نگاه تازه ای به تایرهای کهنه دارند. آنها حالا به سطحی از توانمندی فنی رسیده اند که می توانند نسل جدیدی از بتن را با استفاده از این مواد دورریز تولید کنند.
تولید مواد پوششی برای ضد آب کردن سطوح توسط محققان ایرانی
محققان ایرانی موفق به تولید مواد پوششی حفاظتی و رنگی شدند که مورد استفاده صنایع برای ضد آب کردن انها به کار می رود.
شبیه‌سازی زلزله ضعیف تا قوی بر روی یک ساختمان واقعی
پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با امضای قراردادی با سازمان نوسازی مدارس اقدام به مقاوم‌سازی یک مدرسه فرسوده کرده‌اند که برای این منظور با استفاده از ۲۵ سنسور نصب شده در دیوار سازه اقدام به شناسایی ضعف‌های این سازه و راهکارهای بهینه برای مقاوم‌سازی آن خواهند کرد.
تولید برق و آب شیرین از امواج دریا در مقیاس صنعتی
یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه علم و صنعت ایران موفق شد نمونه‌های آزمایشگاهی و نیمه صنعتی دستگاه تولید برق و آب شیرین از امواج دریا را در داخل کشور به تولید برساند.
بررسی نقش میدان ها به عنوان بخشی از فضاهای شهری در اهواز
فضاهای باز وسیعی که دارای محدوده ای محصور یا کمابیش معین هستند و در کنار راهی یا در محل تقاطع آن ها قرار دارند و دارای کارکردهای ارتباطی, اجتماعی و ... یا ترکیبی از دو یا چند کاربرد مزبور هستند را میدان گویند.