کد خبر: ۵۵۸۴۳
تاریخ انتشار: ۲۰:۲۸ - ۰۸ دی ۱۴۰۲ 29 December 2023
معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد

تهاتر خانه‌های بافت فرسوده با یک واحد نوساز یا یک قطعه زمین

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه استان کرمان باید درخصوص نوسازی بافت‌های فرسوده پیش قراول باشد، گفت: با توجه به برنامه‌ریزی، دوران طلایی نوسازی بافت‌های فرسوده در برنامه هفتم توسعه در پیش خواهد بود.

به گزارش سازه نیوز و به نقل از ایسنا:محمد آئینی در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان کرمان در بم اظهار کرد: بم به عنوان دبیرخانه جایزه ملی بم از امروز آغاز به کار کرد.

وی افزود: طی یک سال گذشته بیش از ۸۰ هزار واحد مسکونی وارد چرخه نوسازی شده و قریب به ۲۵ هزار سقف لرزان کم شده است.

آئینی با بیان این مطلب که علاوه بر شهرستان بم، استان کرمان هم باید در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده پیش قراول باشد، افزود: سهم استان طی چهار سال ساخت حدود ۲۴ هزار واحد است که تاکنون حدود ۵۰۰۰ واحد آن محقق شده و با جلسه‌ای که امروز برگزار شد، این جریان شتاب بیشتری می‌گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر برگزاری جلسات ستاد بازآفرینی استان به صورت منظم، افزود: ساخت بناهای پایدار، استفاده از بسته‌های تشویقی و محرومیت‌زدایی از محلات نیز مورد تاکید ماست و در این زمینه ظرفیت قانونی خوبی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه تصمیمات خوبی برای استان و شهر بم در حوزه نوسازی گرفته شده، عنوان کرد: در بحث اعتبارات بازآفرینی شهری، از ظرفیت مردمی استفاده می‌شود و دولت به دنبال برطرف کردن موانع و تسهیلگری است، به عنوان مثال مردم می‌توانند پروانه را با تخفیف ۵۰ درصد به صورت سه ماهه دریافت کنند. همچنین تسهیلات بانکی ارزان قیمت در اختیار مردم قرار می‌گیرد و از طرف دیگر تسهیلات بانکی که در نهضت ملی استفاده می‌شود، برای طرح بازآفرینی نیز قابل استفاده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: صاحبان خانه‌های بافت فرسوده می‌توانند خانه خود را با یک واحد نوساز یا یک قطعه زمین تهاتر کنند و تا ۴۰ درصد نیز تخفیف بگیرند لذا پیش‌بینی می‌شود دوران طلایی نوسازی بافت‌های فرسوده در برنامه هفتم توسعه را شاهد باشیم.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی فداکار استاندار کرمان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در خصوص بازآفرینی شهری با شهرداران جلسه‌ای برگزار و در این زمینه توجیهات لازم انجام شده، افزود: در همین راستا بسته‌های تشویقی برای شهرهای مختلف استان، بومی‌سازی خواهد شد و توسط گروه‌های مختلف مردمی در محلات اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی با اشاره به مصوبات انجام شده در خصوص برخی شهرهای استان و طرح‌های مطرح شده در این زمینه، گفت: برخی پروژه‌ها که نیمه تمام مانده، مقرر شد اعتبارات لازم تزریق و به اتمام برسند.

استاندار با بیان این مطلب که استان کرمان دارای ۱۳ هزار و ۵۰۰ هکتار بافت ناکارآمد است و حدود ۴۰۰ هزار نفر در این بافت‌ها ساکن هستند، افزود: بر همین اساس باید جلسات ستاد بازآفرینی به صورت منظم با حضور دستگاه‌های مختلف برگزار و همکاری لازم انجام شود.